Opravdovost

Opravdovost

Category : Novinky

16. 7. 2017

Prázdniny – trávíme více času s dětmi a rodinami a máme příležitost se zastavit a třeba si i všimnout souvislostí, které nám během roku unikají. 

Taky se vám stává, že se těšíte na vytoužený klid v kruhu rodinném a pak vás zlobí a vzteká chování vašich dětí či partnerů, které jindy přehlížíte? Třeba vám trochu pomůže následující zamyšlení, třeba bude také tak trochu o vás.

V posledních dnech jsme se hlouběji zamýšleli nad rozporem mezi slovy a tím, co chceme ve skutečnosti vyjádřit. Nad tím, jak nevědomě svými slovy děti někam směřujeme a potom jsme ale velmi nespokojení s tím, kam naše děti kráčí… a to nás přivedlo k lepšímu vnímání svých slov.

Tak třeba – jdeme si zahrát hru a dle starých, odposlouchaných a hluboce zarytých modelů začneme hecovat a používáme vyjádření typu – ty bábovko, ukaž, já tě dostanu …. a pak nás překvapí, že máme dítě zaměřené na výkon. Ve skutečnosti, jsme totiž svým vyjádřením chtěli dát podporu ve smyslu – věřím ti, že už umíš zase víc, ukaž mi, co dokážeš.

A co tímto velkým rozporem způsobujeme?

Velký zmatek v dětech, které slyší slova určitého významu a tím, co cítí v nitru rodiče, potažmo učitele. Dítě neví, na jakou zprávu a informaci má vlastně reagovat, protože ať udělá cokoli, způsobí v dospělákovi rozladění.

Postupně se naučí bedlivě rozpoznávat nálady a už dopředu se snaží předejít výbuchu vzteku, nevole. – Všichni jsme to pravděpodobně zažili a dnes jsme těmi rodiči…

Výzvou tedy pro nás je – poslouchejme bedlivě svá slova a pokusme se vnímat jejich PŘESNÝ obsah – tak, jak je vnímá dítě. Zeptejme se sami sebe, zda je to skutečně to, co jsme chtěli sdělit. A pokud ne, opravme své vyjádření, aby slova ladila se záměrem sdělení.

Ať podpora zní jako podpora a nespokojenost, na kterou máme také nárok, jako nespokojenost.

Na pravdivost není nikdy pozdě, naopak právě teď je ten pravý čas!!!


Diskuze přihlášení

Translate »