Život jako povinnost nebo hra?

Život jako povinnost nebo hra?

Category : Novinky

26. 7. 2017

V posledních dnech nás inspirovala myšlenka život jako hra. Léto, prázdniny, ať už chodíme do práce nebo jsme na dovolené, je prostě léto, a to láká nejen k odpočinku, ale možná i více k hrám. Volejbal, tenis, in-line brusle, cokoli. Prostě zábava a hra. S dětmi, s přáteli. Umíme si hrát? Baví nás to? Pokud ano, máme částečně vyhráno a pokud ne, mělo by nás to začít bavit.

Život jako hra je totiž celkem vhodný způsob, kterým můžeme život zvládat s lehkostí a odstupem od běžných starostí, které nás při seriózním, vážném přístupu leckdy dost topí a „hází“ do deprese.

Hra je báječnou příležitostí probudit v sobě leckdy již téměř zakrnělé schopnosti se uvolnit, užít si zábavu bez očekávání výsledku, takže pokud se her bojíte kvůli stresu, který jste třeba někdy zažívali, zkuste na ně zapomenout a začít si hrát po svém. Jen pro radost, s hlavou vypnutou, s nasazením sama sebe do prožitku hry. Nechte se vtáhnout do čarovného světa her, ve kterém jsou možné zázraky, ve kterém probíhají zvraty, které nikdo nečeká a nikdy není dopředu znám výsledek.

U dětí se ukazuje obrovský odpor k tomuto světu, ve kterém nemají dospělí čas na hru. Svou nervozitou a „nesnesitelností“ se dožadují společných aktivit nebo ve svém zoufalství nad tím, že se společné aktivity nekonají, utíkají k mobilům, tabletům, televizi.

Děti jsou odrazem dospělých, ať se nám to líbí nebo ne. Takže pokud potřebují hru ony, potřebujeme ji i my, dospělí.

Nejde o to dělat víc pro děti a hrát si kvůli dětem, ale o to hrát si kvůli sobě. 

V principu jde o to, že vnitřní stres ze života je často způsoben nejistotou, zda je svět v pořádku. Když budeme schopni žít hravě, budeme i mnohem lépe přijímat svět, ve kterém žijeme. A tím umožňujeme i dětem vnímat svět jako bezpečné místo pro život.

Pokud tedy chceme žít s lehkostí, vraťme se do svých dětských let a začněme si hrát. Pravidelně a co nejčastěji a postupně začít jako hru vnímat vše, co děláme. Zařaďme si do svého programu čas na hraní a užívejme si ho!


Diskuze přihlášení

Translate »